Nauka przez doświadczenie
Agata Zagórska-Golec
21 mar 2023
praca zdalna, workation, praca i odpoczynek, praca z psem, wyjazd z psem, domki z ogródkiem, domki z wifi, domki z biurkiem

Nauka przez doświadczenie to rozwiązanie, które jest coraz częściej doceniane. Nie od dziś wiadomo, że najwięcej zapamiętujemy podczas wykonywania zadań, związanych z wiedzą, którą przyswajamy.

Jak wykorzystywać tę metodę w praktyce?

Istnieje wiele sposobów na naukę przez doświadczenie. Możesz wprowadzić różne aktywności, które pomogą Twojemu dziecku w zapamiętywaniu informacji - spróbuj pozwolić małemu uczniowi na edukowanie się za pomocą zdobywania nowych przeżyć. Metod jest wiele: tworzenie dzieł artystycznych, które nawiązują do aktualnie omawianego tematu, prowadzenie dyskusji czy też odgrywanie scenek. Jeśli akurat omawiacie temat przyrodniczy, wybierzcie się na spacer do pobliskiego lasu, w którym będziecie podziwiać naturę ucząc się teorii na temat otaczających Was drzew i zwierząt! Świetnym pomysłem może okazać się także wyjazd w rejon, który właśnie omawiacie. Jeśli mały uczeń właśnie omawia lekcję z historii, możecie odwiedzić muzeum. Możliwość powiązania danego obrazu i przeżycia z pozyskaną wiedzą zawsze ma pozytywny wpływ na jej utrwalenie! Wycieczki są świetną okazją do urozmaicenia ścieżki edukacyjnej dziecka!

Dlaczego podejście to jest skuteczne?

Wykonując różne czynności dziecko wie, że może poznać świat samodzielnie i odkrywać te tematy, które są dla niego najbardziej interesujące. Mały uczeń wie, że każde z ćwiczeń może zrealizować na swój własny sposób, a włączenie go w decydowanie o przebiegu swojej edukacji powoduje, że sam chce poznawać nowe informacje. Zestawienie pozyskanej wiedzy z konkretnym wydarzeniem pozwala na znacznie lepsze zapamiętanie tych informacji.

Nauka przez doświadczenie w edukacji domowej

Nauczanie domowe pozwala na wykorzystywanie tej idei na co dzień. Ten sposób kształcenia kacji pozwala na dostosowanie planu nauki do indywidualnych potrzeb każdego dziecka. Zauważając, że niektóre aktywności sprawdzają się u dziecka lepiej możesz wykorzystywać je częściej. Każdy uczeń preferuje inne aktywności! U jednego dziecka najlepiej sprawdzi się odgrywanie scenek, inne zaś będzie uwielbiać naukę piosenek tematycznych, dzięki którym zapamięta dane obszary tematyczne.

Edukacja domowa - jakie możliwości daje rodzinie?

Nauka w domu to przede wszystkim swoboda. Dziecko może uczyć się, kiedy i gdzie chce, a rodzice decydują o tym, w jaki sposób ma przyswajać wiedzę. Obawiasz się, że zmiana formy nauczania jest skomplikowana? Nic bardziej mylnego! Centrum Nauczania Domowego przeprowadzi Cię przez cały proces. Podpowie, jak wypełnić dokumenty aplikacyjne, doradzi, która szkoła sprawdzi się najlepiej dla Twojego dziecka oraz będzie wspierać w procesie kształcenia. Uczniowie Centrum Nauczania Domowego otrzymują narzędzia, które jeszcze bardziej ułatwiają naukę. Każdy z nich dostaje bezpłatny dostęp do autorskiej Internetowej Platformy Edukacyjnej, na której znajduje się wiedza w atrakcyjnej formie wraz z wieloma ćwiczeniami interaktywnymi oraz testami, dzięki którym uczniowie mogą zweryfikować swoje umiejętności. Oprócz tego każdy uczeń może dołączyć do cyklicznych spotkań, prowadzonych przez nauczycieli, mających doświadczenie w kształceniu na odległość. Co najważniejsze - każda rodzina samodzielnie może zdecydować o planie swojego dnia, ponieważ edukacja domowa likwiduje ograniczenia, które występują w tradycyjnej szkole.

Nauczanie domowe to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wolność i możliwość decydowania o biegu swoich dni. Edukacja przez doświadczenie to sposób, który znacznie tylko zaciekawi małego ucznia, ale także sprawi, że znacznie łatwiej zapamięta przyswajane informacje!

Zobacz także:
Zobacz wszystkie wpisy na naszym blogu
Wybierz osiedle:
crosscross-circle